Twoje dziecko ucieszy się z tego prezentu
Rodzicu, jeżeli nie kupiłeś jeszcze wszystkich prezentów pod choinkę dla swojego dziecka, możesz odetchnąć. Przeprowadziliśmy sondaż i wiemy, czego naprawdę dzieci pragną. Wyniki mogą Cię zaskoczyć i/lub przynieść ulgę.
Gotowy? Super. Badanie zrobiliśmy w listopadzie br. w grupie 219 uczestników zajęć efektywnej nauki w Akademii w Olsztynie. Zadaliśmy im pytania m.in. o to, jaki jest ich wymarzony prezent/nagroda oraz jak spędzają swój wolny czas. Odpowiedzi były przeróżne. Niektóre banalne, inne chwytające za serce. Jak pod mikroskopem pokazały także, jak zmieniają się preferencje dzieci wraz z ich dorastaniem.
Zacznijmy od najmłodszych. Dzieci w wieku 6-8 lat najbardziej chciałyby … spędzać czas z rodzicami. Wspólnie i na wiele nieskomplikowanych sposób. Najchętniej wychodząc razem z domu i przez 2-3 godziny wspólnie szalejąc w parku trampolin czy na basenie. Pragną z rodzicami zjeść na mieście np. pizzę lub big maka z frytkami. W cenie było też wyjście do kina, salonu zabaw lub wspólne zakupy w galerii. Co piątemu maluchowi zamarzył się wyjazd na Święta. Głównie do rodziny, w polskie góry lub morze.
Akademia zadała też dzieciom pytanie, co robią w wolnym czasie. Jest tu dużo miejsca na pomysły na prezent. Maluchy w czasie wolnym rzadko wychodzą na dwór. Siedzą w domu. Co trzeci 6-8 latek zajmuje się sobą sam. Układa klocki lego, rysuje, wpatruje się w ekran lub bawi się z domowym zwierzęciem.
Uczniowie kl. 3-5 są bardziej konkretni i wiedzą, czego chcą. Pragną kontaktu z rodzicami, ale też więcej od nich wymagają. Chcą iść z nimi do kina, restauracji. Oprócz trampolin i basenu planują też wypad do parku linowego. Dwa razy chętniej niż 6-7 latkowie myślą o wyjazdach. Najlepiej do ciepłych krajów. Jeżeli rodzic poprosi, zgodzą się wspólnie pojechać na koncert ich ulubionego artysty. Trzecio – piąto klasiści dużo wolnego czasu spędzają z komórką. Lubią rysować i bawić się ze zwierzętami. Zaczynają czytać książki.
Nastolatki wybijają się na niezależność i potrzebują na to pieniędzy. W swoich deklaracjach więcej czasu chcą spędzać z rówieśnikami niż z rodzicami. Lubią uprawiać sporty lub poćwiczyć na siłowni. Co czwarty 11-15 latek nadal jest jednak „głodny” wspólnego wypadu z rodzicem do restauracji, parku wodnego, na gokarty, łyżwy czy narty. Większość (2/3) chce podróżować. Zwiedzić Europę (Niemcy, Litwę, Słowację, Skandynawię) lub poznać „Wielki Świat” (Amerykę, Japonię, Australię). Na wyjeździe rodzic musi jednak zaakceptować, że jego nastolatek mnóstwo czasu spędzi ze swoją komórką, na której będzie spotykał się w „necie” ze znajomymi, grał, oglądał filmy lub słuchał własnej muzyki. Co dziesiąty sięgnie po książkę.
Badanie przeprowadziła Akademia efektywna-nauka.pl prowadząca kursy zapamiętywania, koncentracji i szybkiego czytania ze zrozumieniem dla małych i dużych dzieci. Listopad 2022 r.