Trzypunktowy test wyboru zawodu
Trzypunktowy test wyboru zawodu
Wybierając przyszły zawód zawsze zadaj sobie 3 pytania, czy praca w wybranym zawodzie:
- wymaga dużej interakcji (kontaktów) z ludźmi i częstego spotykania się z nimi?
- wymaga kreatywności i wymyślania (nowych) rozwiązań?
- wymaga pracy w zmieniającym się i niestabilnym środowisku?
Jeżeli 2-3 odpowiedziałaś/eś „NIE”, to odrzuć ten zawód. Jeżeli nie jesteś geniuszem lub najlepszym z najlepszych, to za kilka lat nie będziesz miał/a pracy w tym zawodzie. Wygryzie cię sztuczna inteligencja i robotyzacja. Tak się stanie z każdym powtarzalnym zajęciem, które można zautomatyzować, takim, jak:
- telemarketer, pracownik magazynu, robotnik, pracownik linii produkcyjnej, kasjer, maszynista, piekarz, kucharz, kierowca, pilot, sternik.
Masowa automatyzacja dotknie także takie zawody:
- asystent adwokata, analityk kredytowy, pracownik bankowy, księgowy, urzędnik podatkowy.
W tych ostatnich zawodach utrzymają się nieliczni i najlepsi, a praca pozostałych będzie wykonywana przez roboty, czaty, sztuczną inteligencję.
Jeżeli 2-3 odpowiedziałaś/eś „TAK” to za naście lat dalej będziesz miał/a pracę. Szczególnie w profesjach:
- świadczących prace bezpośrednio na rzecz drugiego człowieka (np. nauczyciel, pielęgniarka, lekarz, pracownik socjalny, fryzjer, ksiądz, coach, trener personalny, fizjoterapeuta, …) lub
- kreujących (tworzących) nowe rozwiązania (np. naukowiec, przedsiębiorca, programista, …) lub
- związane z utrzymaniem infrastruktury (np. serwisant robotów, zautomatyzowanych linii produkcyjnych, internetu, sprzętu IT, …).
Powyższy test i klucz odpowiedzi zaproponował Max Tegmark, prof. MIT w swojej książce „Życie 3.0” (2019) po przeanalizowaniu danych i trendów rozwojowych (w USA i krajach zachodnich) związanych ze:
- starzeniem się społeczeństw (mało dzieci, dużo emerytów, nieproporcjonalnie mało osób pracujących),
- gwałtownym rozwojem technologii informatycznych (w tym sztucznej inteligencji),
- nierównym podziałem zysków z pracy (10% bogatszych ludzi posiada więcej majątku i pieniędzy niż pozostałe 90% ludzkości),
- porównaniem zarobków w różnych zawodach: Sukces finansowy i ponadprzeciętne wynagrodzenie osiągają tylko najlepsi z najlepszych (pisarze, muzycy, sportowcy, YTuberzy, celebryci), a pozostali ciężko pracują na życie.
Teraz twój ruch. Skorzystaj z klucza odpowiedzi jak wyżej lub znajdź swój własny. Powodzenia.
Ps. Zawsze możesz zwiększyć swoje szanse stosując w nauce i pracy techniki zapamiętywania, koncentracji, szybkiego czytania ze zrozumieniem i rozwoju osobistego. Poznasz je w Akademii efektywna-nauka.pl w Olsztynie.