Zawody przyszłości. Jakie wybrać studia?
Jaki zawód wybrać? Do jakiej szkoły pójść po podstawówce? Po szkole średniej iść do pracy czy na studia? Raport Deloitte wskazuje zawody, które zapewnią w przyszłości solidną pracę i wynagrodzenie.
– Za 10-15 lat większość znanych nam obecnie zawodów zniknie – twierdzą analitycy agencji doradczej Deloitte. – Kierunki zmian na rynku pracy wyznacza postęp technologiczny oraz … gwałtowne starzenie się społeczeństwa. Wygra zawodowo ten kto odnajdzie się w świecie Internetu, sztucznej inteligencji, robotów przemysłowych lub pracować będzie dla licznych emerytów oczekujących opieki i rozrywki.
Analitycy wytypowali 11 zawodów, które będą potrzebne w przyszłości. Prezentujemy je poniżej w przypadkowej kolejności:
- Informatycy (rozwijać będą lub konserwować systemy informatyczne, komputery, Internet czy sztuczną inteligencję obecne w każdym obszarze życia i zawodzie).
- Prawnicy (szacuje się, że 40% ich pracy przejmą komputery, ale dalej zostanie dużo dla nich spraw np. cywilnych i praw autorskich).
- Specjaliści reklamy (promujący coraz to nowe produkty).
- Analitycy Big Data (łączący i analizujące dane z wielu źródeł w celu lepszego poznania potrzeb ludzi).
- Biotechnolodzy (rozwijający nowe lekarstwa, techniki leczenia lub dbający o przyrodę).
- Inż. automatyki (rozwijający i serwisujący linie technologiczne).
- Inż. robotyki (odpowiedzialni za zapewnienie robotów mogących zastąpić pracę ludzi).
- Specjaliści HR (odpowiedzialni za rekrutację i rozwój pracowników w firmie).
- Specjaliści rozwoju ludzkiego potencjału.
Badacze podkreślają, że w przyszłości sukces zależeć też będzie od kreatywności, umiejętności pracy w grupie, zdolności do szybkie uczenia się i zdobywania wiedzy.
Z badań wynika, że ukończenie studiów nie zapewnia zatrudnienia w zawodzie. Dobrze płatna praca czeka w przyszłości także na osoby z fachem w ręku po zawodówce czy technikum:
- Pielęgniarki.
- Opiekuna osób starszych.
- Hydraulika, remontowca, fryzjera, kosmetyczki i podobnych.
- Trenera personalnego (dbający o zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi)
- Towarzysza w żałobie (wpierający rodzinę po śmierci bliskiego).
Uczniowie i studenci też mają swoje typy. Zapytani przez Akademię w Olsztynie (maj 2019, 128 osób w wieku 12-19 lat) za interesujące i dające godne profity uznali zawody:
- profesjonalnego piłkarza,
- testera gier komputerowych i
- influancera (prowadzi blogi, publikuje filmiki lub uczy innych jak żyć).
Większość młodych uczestników badania Akademii nie wiedziało co chce robić w życiu. Z zawodów znali głównie te wykonywane przez ich rodziców lub te znane z newsów tj. policjant, strażak czy celebryta. Wniosek z badania Akademii jest taki, że młodzi wymagają wsparcia w wyborze ścieżki zawodowej zarówno ze strony rodziców jak i szkolnych doradców zawodowych. Bez tego o ich przyszłości zdecydują opinie rówieśników lub internetowe fakenewsy.
Oprac. Akademia w Olsztynie na podstawie Newsweeek, Studia i Kariera, wrzesień 2019 r.